Niejaki Paul MH opracował maszynę, która jest w stanie tworzyć zaawansowane obrazy, wykonywane techniką Art String, a więc z wykorzystaniem gwoździ i nawijanych na nie nici. W jaki sposób powstała ta ciekawa i sprytna maszyna?
Art String: na czym polega ta technika wykonywania obrazów?
Sztuka String opiera się o owijanie nici czy włóczki wokół gwoździ, co z czasem pozwala na stworzenie prawdziwie pięknego obrazu. Choć metoda ta na pierwszy rzut oka wydaje się być niezwykle banalna w wykonaniu, wcale taką nie jest. Dokładność obrazu, ciemniejsze obszary i pojawiające się w niektórych częściach dzieła elementy wynikają z gęstości nakładających się na siebie nici.
Oznacza to, że za wykonaniem obrazu tą techniką stoi dość zaawansowana matematyka. Choć doświadczony artysta, który stworzył już w swoim życiu tego typu dzieła, może intuicyjnie radzić sobie z niciami, to stworzenie maszyny i dedykowanych dla niej algorytmów jest naprawdę sporym wyzwaniem. Paul MH jednak postanowił się go podjąć.
Zasada działania maszyny
Autor pomysłu zdołał opracować zdalny mechanizm podawania gwoździ do chwytaka, który nieco przypominał tradycyjnie wykorzystywaną gwoździarkę. Ponadto, maszyna CNC obejmowała również kamerę podłączoną do internetu o działaniu opartym o sieć neuronową, odpowiedzialną za wykrywanie obecności gwoździa w danej lokalizacji.
Ponadto, Paul stworzył mechanizm podaży nici, która kierowana jest ze szpuli, przez rurkę wykonaną z PTFE, aż do efektora końcowego. Używany sznurek przyczepiany jest do pierwszego gwoździa, wtedy możliwe jest osiągnięcie naprężenia, zapewniającego odwijanie nici, gdy zachodzi taka potrzeba.
Czym byłaby jednak maszyna bez odpowiedniego oprogramowania. Z pomocą zaawansowanej matematyki autor pomysłu zdołał opracować odpowiednie algorytmy, które działają w oparciu o zdjęcie, traktowane jako dane wejściowe. Ich obliczenia sprawiają, że maszyna „wie” w jaki sposób owinąć nić wokół konkretnego gwoździa.