Huawei RuralLink to rozwiązanie, które ma umożliwić operatorom budowę i rozwój sieci na obszarach wiejskich. Jak to działa?
Huawei jest pochodzącą z Chin firmą, która może kojarzyć się głównie z produkcją elektroniki. Routery, ładowarki, inteligentne zamki do drzwi, a nawet inteligentne okulary – wszystkie te urządzenia można znaleźć w portfolio marki. Nie wspominając o inteligentnych zegarkach, smartfonach czy tabletach – niestety, bez usług Google.
Poza standardowymi produktami (choć smart termos do takowych na pewno nie należy), Huawei zajmuje się również rozwojem technologii infrastrukturalnych i testuje różne rozwiązania. Jedno z nich zostało pokazane na MBBF2022 (Global Mobile Broadband Forum). Panie i panowie, przed wami RuralLink.
Huawei RuralLink
Wedle informacji przedstawionych przez Huawei, aktualnie około 450 milionów ludzi na świecie wciąż nie ma dostępu do sieci komórkowych. Problem dotyczy głównie mieszkańców wsi, gdzie połączenia z Internetem albo nie ma, albo jest ono bardzo powolne, a sama jakość połączenia pozostawia wiele do życzenia. Remedium na to ma być RuralLink.
Huawei przekonuje, że ich rozwiązanie jest tanie (no, a przynajmniej tańsze od alternatyw), niewymagające wielkich nakładów energii, charakteryzuje się prostą konstrukcją oraz obsługuje standard sieci od 2G, aż po 5G. Cały proces montażu ma trwać nie dłużej niż 3 dni, natomiast do działania RuralLink potrzebować będzie zaledwie 4-5 paneli słonecznych.
Ponadto dzięki obsłudze kilku standardów, może być bazą pod modernizację infrastruktury sieciowej na obszarach wiejskich. Co ciekawe, według Huawei, wszystkie potrzebne urządzenia można zamontować na jednym słupie, bez konieczności dodatkowej rozbudowy.
Wszystko pięknie, ale czy to działa?
Cóż, jak najbardziej. RuralLink został już przetestowany i wprowadzony na obszarach wiejskich w Mongolii Północnej. Operator China Unicom miał odnotować istotną poprawę w kwestii obszarów o dobrym zasięgu, natomiast sami użytkownicy zauważyć mieli wzrost średniej prędkości połączenia.
Przełożyło się to na zwiększenie ruchu sieciowego, w porównaniu do dotychczas odnotowywanych wartości.