Avicar tworzy wyścigi w rzeczywistości zdalnej
Źródło: Avicar

Avicar tworzy wyścigi w rzeczywistości zdalnej

Każdy dorosły mężczyzna miał w swoim życiu moment, w którym zatęsknił za posiadaniem zdalnie sterowanego samochodu. Avicar ewidentnie wykorzystał ten sentyment, by wraz z partnerami zbudować niesamowite doświadczenie, w którym użytkownik prowadzi prawdziwe auto wyścigowe za pośrednictwem zestawu VR.

Wyścigi inne niż wszystkie, bo w pełni zdalne

Firma Avicar zapowiedziała uruchomienie prywatnej ligi wyścigów o nazwie A-0, w której rywalizować będą futurystycznie wyglądające samochody elektryczne bez kokpitu kierowcy, osiągające prędkość nawet 100 mil na godzinę. Nasuwa się pytanie – kto i w jaki sposób będzie te maszyny pilotował? Otóż zawodnicy wyposażeni w zestaw VR, wykorzystujący autorską technologię Remote Reality, która umożliwia synchronizację z pojazdem na odległość tysięcy kilometrów.

W praktyce system ten działa tak, że obraz z kamer 360°, które są umieszczone w bolidach, jest przesyłany w czasie rzeczywistym do urządzenia kierowcy przy wykorzystaniu szybkiego Wi-Fi, sieci 5G lub łączności satelitarnej. Jeżeli zawodnik zdecyduje się na jakiś manewr, elementy sterujące natychmiast generują informację zwrotną, która trafia prosto do pojazdu. Twórcy chwalą się wyeliminowaniem opóźnień oraz tym, że taka forma rywalizacji dostarcza rzeczywiste doświadczenie jazdy po torze przy niskim ryzyku dla zdrowia i życia.

Avicar współpracuje obecnie z gronem ekspertów, by ich projekt osiągnął zamierzone cele. Przy jego realizacji pomagają nie tylko kierowcy wyścigowi i projektanci samochodów, ale też byli inżynierowie NASA oraz eksperci firmy Siemens, która jest partnerem technologicznym marki. Doświadczenie koncernu jest kluczowe, by przejść z fazy koncepcyjnej do produkcji funkcjonalnych bolidów Gen0.

Sezon startuje w grudniu tego roku. Przewidziano 11 drużyn

Start sezonu Cloud Prix Championship planowany jest na grudzień 2023 roku i odbędzie się w Miami w USA. Najbliższe miesiące firma planuje poświęcić na testy, które wyłonią obsadę zawodów, czyli 11 drużyn – oczywiście eliminacje odbędą się zdalnie. Uczestnicy, którzy zakwalifikują się do tego grona, otrzymają klucze do pojazdów.

Angel Key, bo tak się ów nazywa, umożliwia kierowcy nie tylko synchronizację w czasie rzeczywistym z pojazdem, ale też dostęp do statystyk i innych funkcji związanych z bolidem. Fizyczny klucz dostarczany jest razem z niewymienialnym tokenem o nazwie Race Club Nº, funkcjonującym na łańcuchu bloków Ethereum.