Elektrooptyczny czujnik RAIVEN (Źródło: raytheon)
Elektrooptyka RAIVEN (Źródło: raytheon)

RAIVEN to najnowocześniejszy czujnik optyczny z AI do samolotów

Firma Raytheon zaprezentowała RAIVEN, swój najnowszy wojskowy czujnik optyczny, wyposażony w AI, poprawiający pięciokrotnie zasięg i ostrość widzenia pilota.

Wojsko to wylęgarnia zaawansowanych technologii

Przemysł zbrojeniowy to jeden z najskuteczniejszych motorów napędowych rozwoju technologii. Samoloty sterowane sztuczną inteligencją, wielozadaniowe drony towarzysze, wirtualna rzeczywistość dla żołnierzy, autonomiczne platformy terenowe… przyszłość wyśniona kiedyś w literaturze si-fi jest już tutaj. Dzisiaj o najnowszym cudeńku zdolnym do pięciokrotnego wyostrzenia obrazu i zwiększenia zasięgu wzroku, co stanowi ogromną pomoc dla pilotów samolotów i dronów.

Czujnik optyczny RAIVEN RT-1000 firmy Raytheon to skalowalny system o otwartej architekturze, który można zainstalować w szerokiej gamie śmigłowców i stałopłatów. W walce możliwość dostrzeżenia wroga jako pierwszego zapewnia ogromną przewagę, a Raiven po raz pierwszy łączy możliwość skanowania w szerokim zakresie widma optycznego w pojedynczym czujniku elektrooptyczny/podczerwień (EO/IR), który działa w czasie rzeczywistym. Ponadto system jest wyposażony w Lidar i opiera się o sukcesy sprawdzonej w boju rodziny czujników Multi-Spectral Targeting System.

Optyczny czujnik o nadzwyczajnych właściwościach

Czujnik optyczny nie tylko ma szeroki zakres widzenia, ale jest także wyposażony w algorytmy sztucznej inteligencji. Raiven może nie tylko wykrywać zagrożenia, ale także je analizować i dostarczać pilotowi szczegółowego rozplanowania pola walki. Dzięki temu załoga może skoncentrować się na innych zadaniach. Dzięki takiej mieszance piloci zyskują znaczącą przewagę taktyczną i większą przeżywalność na polu bitwy.

Przestrzeń bitewna przyszłości będzie składać się z niezliczonych zagrożeń ze wszystkich kierunków rozwijających się w niespotykanym dotąd tempie. RAIVEN poprawia przeżywalność platformy i zapewnia bezpieczeństwo wojownika, zapewniając dokładną, trwałą obserwację celu połączoną z przyspieszoną dzielenie się informacjami. Ta kombinacja umożliwia proces podejmowania decyzji, który jednocześnie zmniejsza obciążenie pilota, jednocześnie przyspieszając decyzje dotyczące zaangażowania, aby ścigać cele znacznie szybciej niż przeciwnicy.

Torrey Cady, wiceprezes ds. systemów nadzoru i namierzania w firmie Raytheon Intelligence & Space