Uczonym z amerykańskich uczelni udało się połączyć technologię i biologię w robotyce. Roboty, nazwane eBiobotami, zbudowane zostały z żywych mięśni oraz mikroelektroniki, działającej dzięki LED-owym diodom.
Owocna współpraca amerykańskich naukowców
Współpraca naukowców z Northwestern University oraz University of Illinois Urbana-Champaign mocno zaowocowała. Uczonym udało się opracować hybrydowe eBioboty, które w swojej budowie, poza mikroelektroniką, mają żywe mięśnie. Uczeni postanowili zintegrować mikroelektronikę z miękkimi materiałami w postaci żywych mięśni. Od teraz roboty będą w stanie dokonywać samodzielnych napraw, uczyć się, komunikować, organizować, a nawet ewoluować.
Naukowcom udało się pozbawić urządzenia nieporęcznych przewodów i baterii, dzięki czemu stworzone roboty mają pełną, niczym nieograniczoną, swobodę ruchów. Maszyna działa więc dzięki zbieraniu energii z cewki odbiornika.
Bioboty, LED-y i żywe mięśnie – wyższy poziom robotyki
Naukowcy opracowali system, dzięki któremu możliwe jest zintegrowanie mikroelektroniki z bezbateryjnymi mikro-diodami LED-owymi wraz z biobotami, co umożliwiło zdalne sterowanie powstałymi urządzeniami. Dzięki takiej integracji możliwe było zatem przesyłanie sygnałów bezprzewodowych do eBiobotów, które wyzwalały pobudzenie do pulsowania diod LED-owych.
Generowany przez diody sygnał powoduje stymulację mięśnia, który zostaje pobudzony do skurczu, gdyż jest wrażliwy na światło. Proces ten pozwala na poruszanie polimerowymi nogami tak, aby roboty były w stanie się przemieszczać. Dodatkowo, diody zostały tak rozlokowane, aby możliwe było ukierunkowanie konkretnych części żywych mięśni, dzięki czemu eBiobot jest w stanie się obracać w zadanym przez użytkownika kierunku.
Jak twierdzą autorzy stworzonej maszyny, urządzenie zostało tak zaprojektowane i przemyślane oraz skonfrontowane z modelowaniem komputerowym, że w przyszłości możliwe będzie zainstalowanie dodatkowych elementów, takich jak na przykład czujniki chemiczne, biologiczne czy dołączenie elementów wydrukowanych w 3D.
Bioboty będą mogły znaleźć zastosowanie w wykrywaniu toksyn wewnątrz danego środowiska czy biomarkerów, a co za tym idzie czynników chorobotwórczych i samych chorób.