Nowe gogle VR od trzech gigantów? Już ogłoszono współpracę!
Gogle VR (fot. Pixexid)

Nowe gogle VR od trzech gigantów? Już ogłoszono współpracę!

Gogle VR to urządzenia, których potencjał pozostaje wątpliwy, w kontekście ostatnich informacji o stratach inwestującej w Metaverse Mety. Trzech gigantów technologicznych wydaje się go jednak dostrzegać. Firmy Samsung, Google oraz Qualcomm, ogłosiły współpracę nad nowym urządzeniem tego typu.

(nie)oczekiwana współpraca

Dla osób śledzących rynek smartfonów nie będzie prawdopodobnie zaskoczeniem fakt, iż wymienione firmy już ze sobą ściśle współpracują. Samsung do produkcji swoich telefonów i tabletów wykorzystuje bowiem nie tylko własne Exynosy, ale również podzespoły dostarczane przez zewnętrzne firmy. Nawet w najnowszym flagowcu Koreańczyków, Samsung Galaxy S23, zdecydowano się na procesor Snapdragon 8 Gen 2 od Qualcomma.

Google z kolei dostarcza smartfonom bazowy system operacyjny, jakim jest Android. Nakładka od Samsunga, One UI (teraz w wersji 5.1), działa przecież na podstawie programowej Google. Taka współpraca wydaje się więc mieć dużo sensu, gdyż firmy nie są sobie obce i wiedzą, czego się po sobie spodziewać. Niemniej opracowywanie nowego headsetu XR nie jest czymś, czego bym się po nich spodziewał.

Tylko teraz pytanie – czy to źle, że zapowiedzi współpracy akurat nad zestawem XR się nie spodziewałem? Absolutnie nie, choć nie powiem, że takie ogłoszenie mnie satysfakcjonuje. Ostatecznie wciąż nie wiemy, jakiego rodzaju produktem ma być ten zestaw.

Gogle VR, okulary AR, hybryda AR/VR?

Prawdopodobnie nie muszę informować osób zaznajomionych z tymi pojęciami, że każde z nich definiuje nieco inny rodzaj doświadczeń. Dlatego Wy, którzy wiecie co one oznaczają, możecie przejść do kolejnego akapitu – reszta niech przygotuje się na krótkie (i bardzo powierzchowne) wyjaśnienie. VR pozwala na pełne przejście do rzeczywistości wirtualnej, podczas gdy AR nakłada wirtualne obiekty na widok tych rzeczywisteych. Do obydwu wymagany jest odpowiedni zestaw (np. Meta Quest 2 dla VR, czy MARS dla AR).

Samsung podczas swojej konferencji Unpacked zapowiedział współpracę z obecnymi partnerami, nad nowym zestawem XR. Co kryje się pod tym „X”? Cóż, możemy za niego wstawić „A” lub „V” – tylko które powinniśmy? Tego nie wiadomo, gdyż konkretnych informacji (przynajmniej na chwilę obecną) nie ma. Współpraca jest jedynym wartym dla nas, jako portalu oIoT, uwagi elementem tej konferencji.

Znając jednak Samsunga, prawdopodobnie dostaniemy sprzęt nie stricte AR, czy VR, ale obsługujący obydwie rzeczywistości. Ewentualnie po jednym z każdego rodzaju, ale na to bym specjalnie nie liczył…

Jest na co czekać?

Ależ oczywiście, że tak! Samsung jest mimo wszystko jedną z największych firm technologicznych, która w swoim portfolio ma w zasadzie wszystko – wliczając w to nawet egzoszkielet (który jednak gdzieś się zagubił). Biorąc poprawkę na fakt, że Apple już pracuje nad własnymi goglami VR, a na rynek niedawno trafiły HTC Vive XR Elite, wejście Samsunga może sporo namieszać. Szczególnie, jeśli zestaw z Korei Południowej zostanie odpowiednio wyceniony na tle dostępnej konkurencji.