Google dLight inteligentna lampka smart home
źródło: Ben Gold/Google

dLight – wyjątkowa lampka, której nigdzie nie kupisz

Do sposobu oświetlenia pomieszczeń można mieć bardzo odmienne podejście, lecz jedno jest pewne – stanowisko pracy zawsze powinno się cechować dobrym, dostosowanym światłem. Google zdaje sobie z tego sprawę i, pragnąc zwiększyć komfort pracy, stworzył lampkę, która jest bardzo mocno limitowanym produktem.

dLight – wyjątkowa lampka, której nigdzie nie kupisz

W ostatnich dniach w sieci małą furorę zrobiła inteligentna lampka biurowa Google dLight. Jej nazwa to drobna gra słów, nawiązująca do wyrazu delight (co oznacza przyjemność, rozkosz lub zachwyt) lub the light (czyli po prostu lampa, światło). Jej wygląd dość mocno zachęca do zakupu, celem postawienia na własnym biurku.

Problem w tym, że tej świetlanej rozkoszy nie dostaniecie w żadnym sklepie. Ani w Polsce, ani w Europie, ani na całym świecie. Nie, dLight nie jest żadnym żartem ani oszustwem. Jest to po prostu urządzenie stworzone dla pracowników Google i na ten moment bynajmniej nie ma możliwości jego zakupu.

Produkt powstał z myślą o stworzeniu lepszych warunków podczas pracy zdalnej i miał zapewnić dobre warunki oświetleniowe na biurkach, przy których w ostatnich miesiącach powstawały usługi giganta z Mountain View. Lampkę rzecz jasna wyposażono w obsługę Asystenta Google, a więc i łączność bezprzewodową.

Urządzenie obsługuje Wi-FI w standardzie 802.11b/g/n, dzięki któremu możliwe jest wywoływanie komend Asystenta oraz pobieranie aktualizacji oprogramowania, które ponoć są regularnie udostępniane. Całość zamknięto w zgrabnej, białej obudowie z zawiasem, pozwalającym na zmianę nachylenia niewielkiego panelu LED o elipsowatym kształcie.

Google dLight ma na spodzie specjalną naklejkę z kodem QR, pozwalającym dodać urządzenie do aplikacji Google Home. Można z niej również wyczytać m.in. numer modelu (GED7) oraz podmiot, który wyprodukował urządzenie (HCC Teletron (HK) Technology Co., Limited).

Jak już wspomniałem, urządzenie nie jest dostępne w sklepach, a dostęp do niego mają wyłącznie pracownicy Google. Niewykluczone, że w przyszłości się to zmieni, lecz na ten moment możemy jedynie obejść się smakiem.