Dzień Ziemi Google Doodle
fot. Tabletowo.pl

Z okazji Dnia Ziemi Google pokazuje, jak zmienił się klimat

Mamy dziś 22 kwietnia, czyli dzień Ziemi. To ważna data, dzięki której chociaż jeden dzień w roku myślimy o naszej planecie – naszym domu. Google przyłącza się do inicjatywy informowania szerszej publiki o wadze wydarzenia – producent przeglądarki stworzył specjalne doodle, nawiązujące do zmian klimatycznych na przełomie ostatnich dekad. Finalny efekt jest naprawdę imponujący – sami sprawdźcie.

Dzień Ziemi w Google doodle – jak prezentują się zmiany klimatu?

Doodle Google’a, czyli chyba najbardziej rozpoznawalny element wyszukiwarki giganta technologicznego, wygląda dziś naprawdę interesująco. Zamiast logotypu marki widzimy GIF-y, przedstawiające timelapse, przedstawiający zdjęcia zmian klimatu na podstawie ostatnich kilku dekad. Firma przygotowała cztery GIF-y zmieniające się co jakiś czas.

Pierwszy przedstawia zlepek zdjęć góry Kilimandżaro (najwyższego szczytu Afryki), położonej w Tanzani. Fotografie były wykonywane w grudniu każdego roku, od 1986 aż do 2020. Drugi timelapse pokazuje, jak topnieje lodowiec położony w Sermersooq, czyli jednej z części Grenlandii na podstawie grudniowych zdjęć z lat 2000 – 2020.

Trzeci GIF z głównej strony Google’a obrazuje zmiany Wielkiej Rafy Koralowej położonej w Australii. Możemy tu zauważyć proces blaknięcia raf koralowych z Jaszczurzej Wyspy, która jest jednocześnie parkiem narodowym. Co najciekawsze, zdjęcia pochodzą z 2016 roku, konkretnie z okresu od marca do maja – nie ma ich dużo, ale i tak dobrze ukazują wpływ zwiększającej się temperatury wody związanej z zmianach w klimacie.

Czwarty, czyli ostatni timelapse, ukazuje park narodowy Harzu położony w Elend, w Niemczech. Drzewa w parku zostały zniszczone przez korniki, których coraz większe ilości zaczęły pojawiać się z racji na wyższe temperatury, a co za tym idzie – liczne susze. Zdjęcia pochodzą z każdego grudnia z lat 1995 – 2022.

Większość fotografii pochodzi z Google Earth, ale są także wykonane ręcznie (w przypadku raf koralowych), niemniej jednak tegoroczne doodle na cześć Dnia Ziemi pokazują realia, mają zatem charakter edukacyjny. Dobrze, że najwięksi giganci technologiczni nie zapominają o takich wydarzeniach – uświadamianie większej ilości ludzi o problemie zmian klimatu, z jakim boryka się środowisko, powinno mieć miejsce na porządku dziennym.

To bardzo ważny element, który może zapobiec jeszcze bardziej poważnym zmianom.