Sztuczna inteligencja AI (źródło: Pixabay) uczenie maszynowe ML
Sztuczna inteligencja (źródło: Pixabay)

AI przypisało obraz nieznanego artysty Rafaelowi Santi. Czy to możliwe?

Tajemniczy obraz nieznanego artysty, badany od kilku lat, może być dziełem Rafaela Santi. Tak „twierdzi” sztuczna inteligencja, którą wykorzystali uczeni z Uniwersytetu w Nottingham. Prawdopodobieństwo jest bliskie stu procent!

Obraz nieznanego artysty dziełem Rafaela?

Sztuczna inteligencja działa coraz lepiej i znajduje zastosowanie dosłownie wszędzie, gdzie człowiek wydaje się być bezsilny. Od ponad 40 lat uczeni prowadzili badania nad obrazem artysty, który dotychczas był uznawany jako nieznany. Teraz, gdy do pracy dołączyła AI, okazuje się, że może być to obraz znanego malarza Rafaela Santi.

Do odnalezienia autora obrazu uczeni z Uniwersytetu w Nottingham oraz Uniwersytetu w Bradford zdecydowali się wykorzystać technologię rozpoznawania twarzy. Porównanie twarzy ulokowanych na obrazach dotyczyło dzieła Madonny Sykstyńskiej, wykonanego przez Rafaela, oraz obrazu de Brecy Tondo. Twarze okazały się być identyczne, co najprawdopodobniej jest powodem do przypisania obrazu nieznanego malarza do Rafaela.

Obraz De Brecy Tondo (źródło: Uniwersytet w Nottingham)
Obraz De Brecy Tondo (źródło: Uniwersytet w Nottingham)

Badania AI nad obrazem „De Brecy Tondo”

Użyty do tego badania system rozpoznawania twarzy został stworzony przez Hassana Ugaila, będącego profesorem informatyki wizualnej Uniwersytetu w Bradford. Uczony zdecydował się wprowadzić do systemu technologię sieci neuronowych, która pozwoliła na zaawansowaną analizę obrazu.

Technologię tę charakteryzuje wysoki poziom dokładności, który jest w stanie właściwie zidentyfikować wybrane obiekty na obrazach czy filmach. Przeprowadzone badanie, wykorzystujące AI, wykazało zgodność twarzy na tych dwóch różnych obrazach na poziomie 97%, co jest bardzo wysokim wynikiem.

Porównanie - po lewej obraz "De Brecy Tondo", po prawej obraz "Madonny Sykstyńskiej" Rafaela (źródło: Uniwersytet w Nottingham)
Porównanie – po lewej obraz „De Brecy Tondo”, po prawej obraz „Madonny Sykstyńskiej” Rafaela (źródło: Uniwersytet w Nottingham)

Dalsze potwierdzenie autentyczności obrazów Rafaela oparte jest o przeanalizowanie zastosowanych na dziełach pigmentów, co umożliwia z kolei mikroskopia elektronowa i spektroskopia ramanowska, dzięki czemu możliwe było stwierdzenie pochodzenia obrazu z renesansu.

Przeprowadzone badania są przełomowe i z pewnością w przyszłości będą wykorzystywane do podpisania obrazów odpowiednim artystom. AI ma naprawdę ogromną moc!