Widok z lotu ptaka w Mapach Google (źródło: Google)
Widok z lotu ptaka w Mapach Google (źródło: Google)

Mapy Google przechodzą poważne zmiany. Wkracza do nich sztuczna inteligencja

Konferencja Google I/O 2023 przyniosła masę nowości. Poza premierą Google Pixel Tablet oraz wprowadzenia AI do wyszukiwarki Google, gruntowne zmiany przeszły również Mapy Google. Jakich ulepszeń możemy się spodziewać?

Mapy Google i Immersive View pokażą całą trasę jeszcze przed podróżą

Mapy Google wykorzystywane są przez wielu użytkowników. To właśnie dzięki nim niejednokrotnie udało nam się wybrnąć z tarapatów i łatwo odnaleźć w nieznanym dotychczas miejscu. Teraz jednak, dzięki wdrożeniu nowych sposobów opartych o sztuczną inteligencję, możliwe będzie jeszcze łatwiejsze eksplorowanie świata i nowych lokalizacji.

Mapy Google z nowymi możliwościami (źródło: Google)
Mapy Google z nowymi możliwościami (źródło: Google)

Google przez ostatni rok opracowywało nową funkcję, która teraz ujrzała światło dzienne. Działanie Immersive View, bo o niej mowa, opiera się o wykorzystanie obrazów oraz algorytmów sztucznej inteligencji, pozwalających na połączenie ogromnej liczby obrazów, zgromadzonych w Street View oraz bazie zdjęć lotniczych.

Widok z lotu ptaka w Mapach Google (źródło: Google)
Widok z lotu ptaka w Mapach Google (źródło: Google)

Teraz model AI wraz z gromadzonymi grafikami jest w stanie pokazać użytkownikowi pełną trasę dojazdu lub dojścia do wybranego miejsca. Sztuczna inteligencja wygeneruje również wskazówki oraz podaruje dostęp do świata o wielu wymiarach. Suwak ulokowany w aplikacji pozwoli na poznanie parametrów jakości powietrza, pogody czy przewidywanych jej zmian w czasie.

Nowa opcja ma być wdrażana sukcesywnie, a w ciągu najbliższych kilku miesięcy z jej możliwości skorzystać będą mogli mieszkańcy, turyści i ciekawi świata użytkownicy. Wśród miast, które otrzymają tę funkcję w pierwszej kolejności, znajdzie się Amsterdam, Berlin, Dublin, Florencja, Wenecja, Londyn, Paryż, Las Vegas, Los Angeles, Nowy Jork, Miami, Seattle, San Francisco oraz Tokio.

Google wprowadza również funkcje dedykowane dla deweloperów

Funkcje immersyjne mają także znaleźć zastosowanie dla deweloperów – zostaną one zawarte w aplikacjach i na stronach internetowych. Jest to możliwe dzięki wprowadzonej przez Google wersji testowej w postaci interfejsu Aerial View API.

Narzędzie to pozwala na wykorzystanie filmów 3D rejestrowanych z lotu ptaka w aplikacjach przedsiębiorstw. Taka możliwość jest szansą na przedstawienie lokalizacji i otoczenia, w których znajdują się wynajmowane mieszkania czy posiadłości. Interfejs otrzymał również funkcję Photorealistic 3D Tiles, która pozwoli firmom na tworzenie map w trójwymiarze, aby możliwie najlepiej zaprezentować teren podróży swoim klientom.