Samsung Odyssey Neo G9
fot. Samsung

Dwa monitory 4K obok siebie? Na co to komu – nowy Samsung Odyssey zrobi to lepiej

Rozpoczął się rok 2023, a wraz z nim producenci różnej masy sprzętu prezentują swoje najnowsze propozycje. Jednym z nich jest Samsung, który pokazał światu swój najnowszy ultrapanoramiczny monitor dla graczy z serii Odyssey. Urządzenie jest pierwszym na świecie tak zaawansowanym ekranem, ponieważ pod względem rozdzielczości nie ma sobie równych. Poza tym, jest jeszcze kilka nowych urządzeń Koreańczyków.

Dwa monitory 4K? Na co to komu, wystarczy Samsung Odyssey Neo G9

Samsung cały czas zaskakuje – w tamtym roku wydał Odyssey ARK, czyli ogromny, 55-calowy monitor dla graczy, który można używać zarówno w standardowym – horyzontalnym, jak i wertykalnym trybie. Teraz przychodzi na coś podobnie zaawansowanego – a mianowicie Odyssey Neo G9, który jest ultrapanoramicznym, 57″ zakrzywionym wyświetlaczem, który jest w stanie zastąpić dwa monitory 4K ustawione obok siebie.

Zapytacie pewnie jak? Już tłumaczę. Standardowy monitor 4K ma rozdzielczość 3840 × 2160 pikseli, a chcąc połączyć je w jeden wyświetlacz, jesteśmy zdani na ramkę pośrodku. Natomiast Samsung Odyssey Neo G9 to pierwszy na świecie wyświetlacz pracujący w rozdzielczości 7680 × 2160 pikseli w ultrapanoramicznych proporcjach 32:9, co daje wrażenie jakby ustawienia obok siebie dwów monitorów pozbawionych ramek. Panel cechuje spora krzywizna 1000R, a także certyfikat VESA Display HDR 1000.

Jako iż jest to monitor stworzony dla graczy, nie mogło zabraknąć tu podwyższonej częstotliwości odświeżania panelu na poziomie 240 Hz. W kwestii połączenia mamy tu wreszcie DisplayPort 2.1, który pozwoli obsłużyć tak wysoką rozdzielczość w połączeniu z odświeżaniem na poziomie 240 Hz – jak na razie tylko karty graficzne AMD Radeon RX 7900 XTX i 7900 XT obsługują tę wersję DP.

Samsung Odyssey OLED G9, czyli klasyka w nowym wydaniu

Samsung Odyssey G9 jest na rynku już kilka lat, natomiast Samsung postanowił nieco odświeżyć popularny model, wyposażając go w lepszą matrycę i uaktualniając design tak, aby pasował do dzisiejszych standardów – mamy przecież już 2023 rok!

Monitor wciąż ma przekątną 49 cali i rozdzielczość 5120 × 1440 pikseli (proporcje 32:9, dual quad-HD), jednak zmniejszono tu poziom zakrzywienia – w podstawowej G9 było to 1000R, tu zaś 1800R. Największą zmianą jest natomiast zmiana matrycy na panel wykonany w technologii OLED.

Z tego względu możemy liczyć, że wyświetlacz zapewni przepiękne kolory – w tym czernie, niemal nieskończony kontrast 1000000:1, niskie opóźnienia na poziomie 0,1 ms oraz 240-Hz odświeżanie matrycy. Monitor otrzymał także wbudowany Samsung Gaming Hub, który umożliwia strumieniowanie gier z chmury – przykładowo z Xbox czy GeForce Now.

Samsung ViewFinity S9 to dobra opcja dla profesjonalistów

Obok monitorów dla graczy, koreański producent pokazał też bardziej profesjonalny ekran ViewFinity S9. Wyświetlacz ma 27-calową matrycę o rozdzielczości 5K (5120 × 2880 pikseli), którą docenią profesjonaliści, tacy jak fotografowie i graficy, z uwagi na bardzo dobrze reprodukowane kolory, co potwierdza 99% pokrycie przestrzeni barwowej DCI-P3, a także wskaźnik Delta E ≤ 2.

Do dyspozycji są także narzędzia umożliwiające dostosowywanie wyświetlanych barw i jasności – można to zrobić przy pomocy dedykowanej aplikacji na smartfony Samsung Smart Calibration. Wyświetlacz przychodzi z kamerą SlimFit o rozdzielczości 4K, co przyda się podczas wideokonferencji, a poza standardowymi złączami jest m.in. Thunderbolt 4, który pozwala podłączyć monitor do urządzenia wyświetlającego obraz przy pomocy odpowiedniego przewodu z końcówką USB-C.

Smart Monitor M8 to taki telewizoro-monitor

Ostatni na liście nowości jest Samsung Smart Monitor M8, który od teraz będzie sprzedawany w nowej, mniejszej, 27-calowej wersji – na rynku już istnieje 32-calowy M8, który mieliśmy przyjemność testować na łamach oiot.pl. Urządzenie można określić jako telewizoro-monitor, jednak warto zaznaczyć, że nie ma wbudowanego tunera DVB-T, ale w zestawie znajduje się dedykowany pilot.

Wyświetlacz niezmiennie będzie pracował w rozdzielczości 4K, natomiast nowa wersja otrzymała podstawkę, która umożliwia obracanie panelu do pozycji pionowej, czyli tzw. pivot. Co ciekawe, Samsung Smart Monitor M8 może służyć jako centrum sterowania innych urządzeń smart home za sprawą SmartThings Hub, ale poza tym oferuje wszelkie potrzebne funkcje – znajduje się tutaj SmartHub, a więc nie potrzebujemy komputera, aby odpalić YouTube’a, Netflixa czy Prime Video.

Urządzenie przychodzi w zestawie z dedykowaną kamerką SlimFit o rozdzielczości 2K.

Samsung Smart Monitor M8 27"

Na polskie ceny poszczególnych modeli musimy jeszcze poczekać – póki co nie są znane.