Silvercrest Monsieur Cuisine Connect / fot. Kacper Żarski

Niemiecki sąd zakazuje sprzedaży „Lidlomiksa”. Dyskont zapowiada jednak powrót produktu na rynek

Ta batalia chyba nigdy się nie zakończy. Właśnie zakończyła się kolejna sprawa sądowa pomiędzy Lidlem i firmą Vorwerk, czyli producentem Thermomiksa. Sąd orzekł o zakazie sprzedaży tzw. „Lidlomiksa”, lecz sieć sklepów nie zamierza przejmować się tym wyrokiem.

Lidl przegrał w sądzie

Spory pomiędzy Vorwerk i Lidlem trwają nieustannie od wielu miesięcy. Producent słynnego robota kuchennego Thermomix stara się powstrzymać dyskont, który za pomocą znacznie tańszego urządzenia odbiera mu klientów w wielu europejskich państwach. Całkiem niedawno, Vorwerk przegrał sprawę w hiszpańskim sądzie, gdzie stwierdzono nieważność, ponoć naruszanego przez Lidla, patentu.

thermomix tm6 i thermomix friend
(fot. Vorwerk)

Nie jest to jednak jedyny pozew, jaki firma wytoczyła sieci dyskontów, bowiem podobna sprawa toczyła się również w Niemczech. Sąd Okregowy w Düsseldorfie orzekł, że Lidl skopiował funkcje Thermomiksa, w związku z czym nie może być dalej sprzedawany w tym kraju.

Pozew dotyczył systemu grzewczego stosowanego w obu urządzeniach. Vorwerk był w stanie udowodnić, że technologia zastosowana w Silvercrest Monsieur Cuisine Connect jest identyczna, jak w pierwowzorze, co prowadzi do spadku sprzedaży Thermomiksa.

„Lidlomix” z małą modyfikacją

Choć porażka Lidla jest dość znacząca, sieć sklepów nie zamierza nad nią rozpaczać. Zaledwie kilka dni po ogłoszeniu wyroku i wycofaniu Monsieur Cuisine Connect ze sprzedaży, dyskont zapowiedział wprowadzenie niewielkiej zmiany w robocie kuchennym – firma planuje zmodyfikować system grzewczy problematycznego urządzenia. Dzięki temu „Lidlomix” będzie mógł wkrótce wrócić na sklepowe półki, a firma Vorwerk nie będzie musiała znaleźć inny argument, którym zwycięży sądową walkę.

Obie strony sporu pozostają więc nieugięte, dzielnie walcząc o zwycięstwo. Nic nie zapowiada, że sytuacja ta się w jakikolwiek sposób zmieni w najbliższym czasie. Będziemy dalej obserwować walkę niemieckich spółek, lecz jeśli wyczekujecie zakończenia sprawy i powrotu bezproblemowej dostępności Monsieur Cuisine Connect, nie mam dla was zbyt dobrych wieści.

Monsieur Cuisine Smart / fot. Kacper Żarski (oiot.pl)
Monsieur Cuisine Smart / fot. Kacper Żarski (oiot.pl)

Niewykluczone jednak, że Lidl zdecyduje się wprowadzić nową wersję swojego urządzenia, czyli Monsieur Cuisine Smart, również do innych państw w Europie. Na ten moment urządzenie to jest dostępne wyłącznie we Francji, lecz nam (a konkretnie Kacprowi) udało się je zdobyć i sprawdzić w akcji 😉

Oczywiście „Lidlomix” nie jest oficjalną nazwą robota Monsieur Cuisine Connect ani Monsieur Cuisine Smart. To tylko powszechnie wykorzystywany przydomek, stworzony ze względu na ich dostępność w sieci sklepów Lidl.