Długo wyczekiwana misja Artemis 1, której start miał odbyć się dzisiaj (29 sierpnia) w godzinach 14:33 – 16:33, finalnie się nie odbył. Rakieta SLS nie została wystrzelona ze stanowiska startowego, ponieważ NASA napotkała dość duży problem, związany z konstrukcją, który uniemożliwił start i zmusił agencję do przełożenia misji na inny dzień.
Artemis 1 nie wystartował, pojawił się problem
NASA w programie Artemis 1 wykorzystuje ogromną rakietę Space Launch System (w skrócie SLS) w konfiguracji Block 1 ze statkiem kosmicznym Orion MPCV. Jak się jednak okazało, start misji, mającej na celu powrót człowieka na Księżyc, nie rozpoczął się jak to planowano, ponieważ pojawił się problem techniczny z systemem chłodzenia silnika numer 3.
Kontrolery nie były w stanie schłodzić jednostki, która – według inżynierów NASA – musi być w odpowiednio niskich temperaturach, aby przepuścić przez nią kriogeniczny ciekły wodór i tlen. Jak się okazuje, procedura ta nie mogła zostać sprawdzona w trakcie testów realizowanych podczas prób generalnych, które miały miejsce już w czerwcu tego roku.
Problem pojawił się już przed odliczaniem – podczas procesu tankowania nastąpił wyciek ciekłego wodoru. Ten był spowodowany pęknięciem pianki izolacyjnej na kołnierzu międzyzbiornikowym rakiety, który ma za zadanie połączenie zbiorników na ciekły wodór i tlen o pojemności 3,3 milionów litrów.
Kiedy kolejna próba startu misji Artemis 1?
Już długo przed startem NASA wyznaczyła „zapasowe” daty, na wypadek takich sytuacji jak ta. Artemis 1 ma wystartować już za kilka dni, w piątek 2.09 o godzinie 18:00, natomiast gdyby coś się nie powiodło, to kolejna próba może odbyć się w poniedziałek 5.09 (dokładnie za tydzień).
Oczywiście start mocno zależy od warunków pogodowych – jeśli w tych dniach będą nieodpowiednie, start Artemis 1 może opóźnić się jeszcze bardziej.
Program ma oczywiście na celu powrót człowieka na Księżyc, z zaznaczeniem, że pierwsza misja ma odbyć się bezzałogowo, w celu okrążenia Księżyca. Dopiero w ramach misji Artemis 2, planowanej na 2025 rok, w statku będą obecni astronauci – również w celu lotu na orbicie wokółksiężycowej.
Dopiero Artemis 3 będzie faktycznym lądowaniem na powierzchni naszego naturalnego satelity.