Niemieccy naukowcy opracowali niedrogą i przyjazną dla środowiska metodę recyklingu baterii. Do 70 procent litu można odzyskać bez użycia żrących chemikaliów.
Baterie elektryczne — przyszłość czy pułapka ekologiczna?
Elektryczne środki transportu i towarzyszące im paliwa alternatywne to przyszłość transportu i cywilizacji. Ogromnym problemem jest jednak krótka żywotność baterii, duże zapotrzebowanie surowcowe na ich wydobycie i ich utrudniony recykling, wynikający z obecności niebezpiecznych chemikaliów. Na szczęście i na tym polu dokonują się kolejne rewolucje — bardziej ekologiczne i wydajniejsze baterie znacząco wydłużą czas użytkowania, a innowacyjne metody odnawiania, i ponownego wykorzystania ograniczą eksploatację kopalni, a także rosnący problem zanieczyszczeń. Najnowszego odkrycia w tej dziedzinie dokonali naukowcy z Karlsruhe Institute of Technology (KIT) w Niemczech, którzy opracowali tanią i bezpieczną metodę recyklingu baterii. Jaki problem udało się rozwiązać naukowcom?
Akumulatory litowo-jonowe stanowią kluczowy elementy urządzeń elektronicznych, takich jak laptopy, telefony i samochody. Kraje na całym świecie stawiają na pojazdy z napędem elektrycznym, aby zmniejszyć emisję dwutlenku węgla, odchodząc od samochodów napędzanych paliwami kopalnymi. Jednak stosowanie baterii litowo-jonowych na dużą skalę wiąże się z problemem ponownego wykorzystania litu. Dotychczasowe metody nie były opłacalne ani ekologiczne, co skutkowało najczęściej wyrzucaniem nieodzyskanego surowca i stawianie na zwiększanie wydobycia. Nowa metoda recyklingu rozwiązuje te problemy.
Nowa metoda recyklingu baterii ma szansę zmienić rynek
Podczas gdy poprzednie metody odzyskiwania litu wymagały uprzedniego sortowania materiałów, nowe podejście można zastosować bezpośrednio na baterii, dzięki czemu jest ono znacznie bardziej wydajne. Proces jest prosty — akumulator musi najpierw zostać uziemiony, gdy materiał reaguje z aluminium, tworząc metaliczne kompozyty. Lit, który jest rozpuszczalny w wodzie, jest odzyskiwany przez zmieszanie wody ze zmieloną mieszaniną, która następnie jest podgrzewana w celu odparowania wody.
Naukowcy odkryli, że tą metodą można odzyskać do 70 % litu z baterii. Nie wymaga ona stosowania żrących chemikaliów ani wysokich temperatur. Ponieważ większość procesu zachodzi w normalnej temperaturze i ciśnieniu pokojowym, jest bardzo wydajny i ekonomiczny.
Nowa metoda ma ogromny potencjał do skalowania i może zostać wdrożona na skalę przemysłową. Więcej o odkryciu można przeczytać w najnowszym artykule naukowym zespołu.