Stacja kosmiczna Airbus LOOP (Źródło: Airbus)
Stacja kosmiczna Airbus LOOP (Źródło: Airbus)

Oto nowa stacja kosmiczna Airbusa rodem z Odysei Kosmicznej

Europejski gigant lotniczy Airbus właśnie ujawnił nową koncepcję stacji kosmicznej do zamieszkania LOOP. Wielofunkcyjna konstrukcja będzie zawierała trzy konfigurowalne pokłady i szklarnię dla ośmioosobowej załogi.

Wyścig o panowanie w kosmosie

Koncerny i startupy dwoją się i troją w wyścigu o podbicie, zbadanie i wykorzystanie przestrzeni kosmicznej jak najniższym i efektywnym kosztem. SpaceX kilka dni temu postawił duży krok w drodze na księżyc, podczas gdy jego konkurencja eksperymentuje z własnymi modelami rakiet i kosmicznych promów.

Na barkach tych kosmicznych przewoźników na nowe światy trafią zaś roboty i pojazdy zdolne do wydajnej eksploracji nieprzyjaznego środowiska. W tym wszystkim ważne będzie też skonstruowanie stacji zdolnych do samodzielnego operowania w przestrzeni. Tego typu konstrukcję zaprezentował Airbus.

Airbus LOOP to wielofunkcyjny moduł orbitalny o średnicy 8 metrów, zawierający trzy konfigurowalne pokłady połączone tunelem z widokiem na szklarnię kosmiczną. Stacja będzie zdolna do czasowego pomieszczenia 8 osób lub 4 przez bardzo długi czas. Cała stacja może zostać wysłana w przestrzeń w trakcie jednego lotu. Firma zaprojektowała całą konstrukcję tak, by była kompatybilna ze statkami kosmicznymi SpaceX.

Stacja kosmiczna Airbus LOOP (Źródło: Airbus)
Stacja kosmiczna Airbus LOOP (Źródło: Airbus)

Stacja żywcem wyrwana z Odysei Kosmicznej

Jedną z wyróżniających się cech stacji kosmicznej LOOP jest pokład wirówki, który pozwoliłby jej wytworzyć sztuczną grawitację. Członkowie załogi mogliby wejść na pokład, aby chwilowo uwolnić się od warunków mikrograwitacji. Może to pomóc przeciwdziałać niektórym dobrze udokumentowanym negatywnym skutkom przebywania w przestrzeni na zdrowie astronautów.

LOOP zawiera również pokład mieszkalny, pokład naukowy i szklarnię orbitalną. Airbus wyjaśnił, że jego konstrukcja zapewnia członkom załogi więcej przestrzeni niż inne stacje kosmiczne.

Airbus LOOP został zaprojektowany tak, aby długoterminowe pobyty w kosmosie były wygodne i przyjemne dla jego mieszkańców, jednocześnie wspierając wydajną i zrównoważoną działalność. Opiera się na wszystkim, czego nauczyliśmy się przez dziesięciolecia i w pełni wykorzystuje potencjał technologii jutra, aby jak najlepiej wspierać przyszłość ludzkości w kosmosie: na niskiej orbicie okołoziemskiej lub księżycowej lub podczas długoterminowych misji na Marsa.

Airbus

Airbus stwierdził, że LOOP może być gotowy do lotu na orbitę na początku lat 30. XX wieku, mniej więcej w tym samym czasie, gdy Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) ma zakończyć swoją działalność. Chociaż LOOP nie będzie pierwszą prywatną stacją kosmiczną, która trafi na orbitę, może być pierwszą zapewniającą sztuczną grawitację.