Pudełko kurier opakowanie
Pudełko kurier, źródło Pixabay

Nowoczesne i ekologiczne opakowanie w przyszłości naprawi się samo

Opakowanie przyjazne dla środowiska o zdolności samodzielnej naprawy? Firma DS Smith prezentuje projekty nowych, ekologicznych opakowań powstałych z włókien mających zdolność samodzielnej naprawy. Czy to będzie przełomowa technologia na rynku opakowań i firm transportujących przesyłki?

Technologia opakowań na przestrzeni lat

Przez ostatnich 150 lat rozpowszechniło się używanie tektury falistej, która nie tylko znalazła zastosowania w opakowania tekturowych, ale również, co może wydawać się dziwne, w ubiorze.

Teraz jednak przyszedł czas na nowy rodzaj opakowań, które wykonane będą ze specjalnych organicznych i programowalnych włókien. Włókna te mają zdolność do samodzielnej naprawy, gdy tylko ulegną uszkodzeniu. To nowy pomysł firmy DS Smith.

Opakowanie zdolne do samodzielnej naprawy i ekologia mają ze sobą wiele wspólnych cech. To specjalne opakowanie ma mieć nadruk na wierzchu w formie włókien, które – łącząc się ze sobą – będą tworzyły całą sieć, przypominającą system nerwowy liści. Co więcej, zdolność do regeneracji miałaby przypominać możliwość samodzielnego regenerowania się tkanek, dokładnie tak, jak struktury ludzkiego ciała.

Czy możliwy jest dalszy rozwój samodzielnie naprawiających się opakowań?

Eksperci autorskiego projektu z DS Smith wspominają o możliwym dalszym rozwoju tych nowoczesnych opakowań. Kolejną opcją będzie możliwość samodzielnego dopasowania się opakowania do wielkości pakowanego w nie przedmiotu.

Chyba każdy z nas zna sytuację, w której wysyłał małą rzecz, w ogromnym opakowaniu, tylko dlatego, że akurat nie znalazł mniejszego kartonu… Dokładnie temu pragnie w przyszłości zapobiegać wspomniana firma – abyśmy nie przesyłali między sobą powietrza. Zostawianie pustej przestrzeni w wysyłanym kartonie generuje większe objętości paczek wewnątrz samochodów firm kurierskich, przez co zmieści się ich mniejsza liczba. To stwarza kolejny problem w postaci tworzenia kolejnego transportu, a zatem i zanieczyszczania środowiska przez spaliny samochodowe.

Poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań na rynku opakowań jest niezwykle konieczne, szczególnie teraz, gdy praktycznie każdy korzysta ze sklepów internetowych i usług kurierskich.

Oczywiście powyżej przywołane projekty to jedynie pomysły na opakowania przyszłości – nie wiadomo kiedy i czy w ogóle takowe powstaną. Trzymamy jednak mocno kciuki!