Google Nest Wi-Fi Router
Google Nest Wi-Fi Router i Point - Źródło: Google

Nowy router Google Nest Wi-Fi przed oficjalną premierą. Szykujcie się na sieć 6E i inne bajery

Google ciągle rozbudowuje i ulepsza swoją ofertę sprzętu, skierowaną dla fanów smart home. Producent ten ma w swoim portfolio wiele urządzeń użytkowych, pokroju inteligentnych dzwonków do drzwi, domowych kamer, a także routerów. Te ostatnie dostaną niebawem nową generacje urządzeń.

Nowy Google Nest Wi-Fi dostrzeżony przed premierą

Obecna generacja routera (a raczej zestawu sieciowego, na który składać się może nie tylko sam router, ale i specjalny wzmacniacz sygnału) nie jest zbyt popularny w Polsce. Składa się na to nie tylko bogata oferta internetowa polskich dostawców sieci (gdzie bardzo często w zestawie z abonamentem dostajemy dedykowany router), ale i sam fakt, że Google Nest Wi-Fi nie znajduje się w oficjalnej sprzedaży w Polsce.

Nie oznacza to jednak, że nie warto się zbliżającym sprzętem Google zainteresować, bo ten zaliczy dość pokaźne ulepszenia, które mogą ściągnąć uwagę potencjalnych kupujących.

Google Nest Wi-Fi Router Mesh
Google Nest Wi-Fi Router i Point – Źródło: Google

W FCC, prawdopodobnie największej firmie certyfikującej sprzęt w USA, dostrzeżono informacje na temat nowej generacji Google Nest Wi-Fi (model oznaczony numerem G6ZUC) – donosi portal 9to5Google. Od nowego modelu spodziewać się możemy podobnego wyglądu do obecnego routera Google, ale znaczące zmiany zaliczą „wnętrzności” sprzętu.

Mowa bowiem o wsparciu dla nowoczesnej sieci Wi-Fi 6E, która – dzięki zastosowaniu 6 GHz pasma – zagwarantować nam może znacznie lepszą jakość sygnału bezprzewodowego, w szczególności w przypadkach, kiedy do pojedynczej sieci podłączona jest większa liczba urządzeń.

To, w połączeniu z nowoczesnym wyglądem, intuicyjnym oprogramowaniem Google i całą resztą nie najgorszej specyfikacji routera, może być przepisem na dalszy sukces tej rodziny urządzeń. Miejmy tylko nadzieję, że kolejny Google Nest Wi-Fi będzie mógł się pochwalić lepszą dystrybucją w Polsce, co przełoży się na bardziej przystępne ceny tego urządzenia w naszym kraju. A jest to niezbędne, patrząc na to, jak bardzo Polska zdominowana jest przez wszelkiego rodzaju „Funboxy” od Orange, a także budżetowe (ale solidne!) TP-Linki.

Kiedy premiera i jak cena?

Na oficjalną zapowiedź nowego routera Google przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Prezentacji urządzenia spodziewać się możemy w nadchodzących miesiącach – Google Nest Wi-Fi nowej generacji powinien się pojawić na rynku do końca tego roku.

Cena tego sprzętu nie powinna znacząco odbiegać od obecnej generacji routera Google, tak więc przygotować się musimy na cenę od 149 funtów za sam router lub 239 funtów za zestaw router + „point”, czyli dodatkowy wzmacniasz sygnału zasięgu sieci bezprzewodowej.