AI (źródło: Pixabay)
AI (źródło: Pixabay)

Wpisz tekst, a sztuczna inteligencja zrobi za Ciebie wideo

Tworzenie treści komputerowych nigdy wcześniej nie było tak proste. Ostatnie miesiące są pod tym względem zdecydowanie rewolucyjne, ponieważ teraz wystarczy wpisać tekst do odpowiedniego narzędzia, a sztuczna inteligencja robi wszystko za nas. Niezależnie czy to jest pisanie tekstów przez ChatGPT, czy generowanie zdjęć DALL-E 2. Teraz, dzięki Gen-2, w podobny sposób uzyskamy całe wideo.

Sztuczna inteligencja stworzy wideo… na podstawie tekstu

Konwencja czatbota, któremu użytkownik podaje dane – polecenia i zapytania w postaci tekstu najwyraźniej już zawitała na dobre. Z pewnością mało kto spodziewał się, że sztuczna inteligencja obierze taki kierunek, jednak tak najprawdopodobniej będzie wyglądać każde kolejne narzędzie bazujące na AI.

Teraz startup Runway postanowił pokazać światu swoją sieć neuronową Gen-2, która zaoferuje funkcję niezwykle prostego tworzenia wideo. To rozwinięcie technologii Gen-1, którą poznaliśmy kilka miesięcy temu.

W odpowiednią rubrykę trzeba będzie wpisać, co ma się znajdować na materiale i gotowe – sztuczna inteligencja robi wszystko za nas – po chwili mamy do dyspozycji 3-sekundowy klip. I chyba nie muszę nikomu tłumaczyć, jaka to jest rewolucja. Po pierwsze, odpowiednie dane wejściowe mogą w tym przypadku zastąpić godziny pracy człowieka, znacznie upraszczając cały proces, ale także redukując koszta związane z produkcją.

Sztuczna inteligencja Runway Gen-2
(źródło: Runway)

Twórca materiału – artysta, filmowiec będzie miał tu mniej pracy, bo poza wpadnięciem na pomysł, nie będzie musiał sam w sobie nic tworzyć. Technologia Runway Gen-2 ma podobno tworzyć materiały wideo w wysokiej jakości, które będą prezentować się naprawdę dobrze. No i tutaj przychodzi główna zaleta takiego rozwiązana, gdzie sztuczna inteligencja robi za nas (prawie wszystko) – twórcy internetowi, którzy niekoniecznie mają sprzęt i środki na realizację własnych filmów, będą mogli wykorzystać AI.

Wyobrażacie sobie, że w ciągu następnych lat na platformach VOD – typu Netflix – mogą pojawiać się filmy stworzone w 100% przez sztuczną inteligencję? Totalny kosmos.

Na początku dla określonego grona użytkowników

Wszystko wskazuje na to, że sieć neuronowa Runway Gen-2 początkowo będzie dostępna tylko dla zamkniętej grupy użytkowników – w odróżnieniu od pierwszej wersji narzędzia. Aby zyskać możliwość tworzenia filmów z tekstu, trzeba zarejestrować się na stronie internetowej producenta, bądź uzyskać dostęp poprzez Discorda twórców.