W maju 2023 roku zadebiutuje system Smart Home polskiej firmy LuON. Według zapowiedzi będzie zgodny ze standardem Apple HomeKit, a w niedalekiej przyszłości również z Matter. Twarzami projektu są Jaromir Kopp, Dawid Olczak oraz Emil Borusławski.
LuON wspiera własną komunikację bezprzewodową
Pierwszą rzeczą, która wyróżnia ten projekt, jest wprowadzenie własnego standardu komunikacji radiowej, który nazywa się LuAir i jest oparty na protokole ESP-NOW. Dzięki niemu będzie możliwy nie tylko szybki i stabilny transfer, ale też bardzo duży zasięg, wynoszący około jednego kilometra dla urządzeń bezprzewodowych.
Co więcej, dla akcesoriów dostępna będzie także łączność przewodowa LuLine, która może działać równolegle i w razie problemów zastąpić protokół LuAir, aby wszystko funkcjonowało stabilnie. System posiadać ma awaryjną komunikację na wypadek usterki głównego routera, dzięki czemu będzie można kontrolować inteligentny dom nawet wtedy, gdy zabraknie dostępu do sieci.
LuSketches to z kolei narzędzie, które pozwoli na szybką automatyzację mieszkania, domu, jachtu czy innej przestrzeni. Twórcy zapowiedzieli, że proces konfigurowania ich Smart Home będzie bardzo łatwy i nie potrwa dłużej niż 30 minut. To wszystko za sprawą wcześniej przygotowanych i dokładnie opisanych presetów. Opcja o nazwie LuNotification pozwoli na zaprojektowanie indywidualnych powiadomień, które będą ściśle dostosowane do potrzeb użytkownika.
Aplikacja, centralka i bezpieczeństwo
Aplikacja posiada przejrzysty design i można jej używać nawet bez zakładania konta. Dokładnie tak, autorzy deklarują, że nie będą przetwarzać żadnych danych na temat osób korzystających z ich systemu, bo ten nie ma żadnej chmury lub zewnętrznych serwerów. Transfer informacji pomiędzy urządzeniami będzie bezpieczny i szyfrowany przez Apple.
LuON pozwoli użytkownikowi na dodanie swoich urządzeń do HomeKit, a wkrótce również na używanie ich w systemie Google Home oraz Alexa, dzięki kompatybilności z Matter. Polski system ma tworzyć własny backup, dzięki któremu przypisane ustawienia będą bezpieczne i będzie je można w każdej chwili przywrócić.
Główny hub, pokazany przez firmę, nazywa się LuBase i służy do sterowania inteligentnym domem. Do tego zapowiedziano wydanie 6 urządzeń, które umożliwią wykonanie 16 czynności. To imponujące.
Trzymam kciuki za udany start projektu, który będzie miał miejsce w maju, bo każda rodzima innowacja jest mi najzwyczajniej bliska. Mam nadzieję, że chłopaki potwierdzą stare porzekadło, że „Polak potrafi” i dadzą nam super rozwiązanie. Zwłaszcza. że w polskich realiach od lat panuje stagnacja, jeżeli chodzi o wykorzystanie inteligentnych urządzeń, gdyż te pojawiają się tylko w co trzecim nowym domu. Może łatwość używania LuON, którą zapowiadają twórcy odwróci ten trend? Tego życzę.