Chińscy naukowcy opracowali niewielkich rozmiarów nakładkę do nosa, generującą zapach pod wpływem sygnałów z przestrzeni VR. Generator zawiera wosk z siłownikami termicznymi, uwalniającymi różne zapachy.
Gadżety, które przybliżą nam VR
Wirtualna rzeczywistość to szansa na poznanie niesamowitych światów i wyjątkowe doświadczenia, którym niestety daleko jeszcze do bycia realistycznymi. Na szczęście, kroczek po kroczku, zaczyna się to zmieniać, nie tylko dzięki coraz lepiej wyglądającym iluzjom, ale także urządzeniom aktywizującym nasze zmysły w przestrzeni wirtualnej.
Coraz tańsze i czulsze rękawice pozwolą nam manipulować nieistniejącymi obiektami, zmyślne aktuatory pozwolą nam poczuć dotyk, a i na zmysł zapachu inżynierowie opracowują sprytne rozwiązania. Czy jednak będą na kieszeń przeciętnego Kowalskiego? Najnowsza konstrukcja naukowców z City University of Hong Kong, imitująca wydzielanie zapachu udowadnia, że tak.
Niewielka nakładka na nos zbudowana jest z dwóch małych generatorów. Oba są montowane na jednym kawałku lekkiego, elastycznego materiału podłoża, który jest tymczasowo przyklejany do skóry nad górną wargą użytkownika.
Każdy generator zawiera wosk parafinowy o innym składzie chemicznym wraz z siłownikiem termicznym. Aktywowany bezprzewodowo przez towarzyszący system VR siłownik w jednym lub obu generatorach podgrzewa wosk i powoduje jego stopienie, uwalniając w ten sposób jego zapach. Kiedy siłownik jest wyłączony, wosk ochładza się i powraca do bezwonnego stanu stałego.
Nakładka wygeneruje 9 różnych zapachów
Bardziej rozbudowana wersja nakładki ma aż 9 tego typu generatorów, każdy o innym składzie. Można je aktywować w setkach różnych kombinacji i proporcji, tworząc szeroką gamę. Naukowcy stworzyli do tej pory około 30 różnych woni, w tym rozmaryn, ananas czy świeże naleśniki. W testach laboratoryjnych 11 ochotników dokładnie rozpoznało zapachy generowane przez system ze średnim wskaźnikiem sukcesu na poziomie 93%.
Nowe systemy zapewniają użytkownikom nową alternatywną opcję realizowania wyświetlania węchowego w środowisku wirtualnym. Szybki wskaźnik reakcji na uwalnianie zapachów, duża gęstość integracji generatora oraz dwie konstrukcje nadające się do noszenia zapewniają ogromny potencjał interfejsów węchowych w różnych zastosowaniach, od rozrywki i edukacji po opiekę zdrowotną i interfejsy człowiek-maszyna.
dr Yu Xinge z City University of Hong Kong
Więcej o małej nakładce VR można przeczytać w publikacji naukowej zespołu.