Technologia ORCa MIT wykorzystuje odbicia na błyszczących obiektach do odtworzenia obrazu obiektów ukrytych np. za rogiem. Naukowcy widzą zastosowanie systemu w samochodach i dronach powietrznych.
Technologia z filmów już tu jest
To, co kiedyś wydawało się dziką fantazją pisarzy i filmowców Si-Fi, coraz częściej staje się rzeczywistością. Od kostiumów superbohaterskich, przez transformację każdego obiektu w panel dotykowy i systemy odtwarzające wszelakie obrazy w 3D, po myśliwce i całe systemy strategiczne sterowane przez sztuczną inteligencję. Natomiast najnowszy wynalazek Massachusetts Institute of Technology to wyrwana prosto z filmu szpiegowskiego technologia zdolna do odtwarzania obrazu obiektów z… odbicia w szkle lub błyszczącym przedmiocie.
ORCa (Objects as Radiance-Field Cameras) to technologia analizująca zniekształcone odbicia na powierzchni błyszczących obiektów, aby uzyskać wyraźniejszy obraz tego, co jest odbijane i jak daleko się znajduje. Założenie naukowców jest takie, że kamery w samojezdnych samochodach można wyposażyć w zdolność do widzenia za rogami budynków. W scenariuszu z samochodem bez kierowcy błyszcząca powierzchnia innego pojazdu zaparkowanego w pobliżu zbliżającego się skrzyżowania może zapewniać widok zbliżającego się ruchu na skrzyżowaniu.
System pozwalający widzieć przez ściany?
Prototyp działa na zasadzie uzyskiwania wielu obrazów danego błyszczącego obiektu, z których każdy jest wykonywany pod nieco innym kątem, gdy kamera zbliża się do tego obiektu. Oprogramowanie, oparte na uczeniu maszynowym, rozbija odbicie na powierzchni tego obiektu na pojedyncze piksele. Analizując, jak zmieniają się one względem siebie między różnymi obrazami, oprogramowanie jest w stanie określić kształt obiektu (wraz z jego kolorem i fakturą), a tym samym skompensować sposób, w jaki zniekształca odbicie.
Technologia MIT jest w stanie też określić kierunek i intensywność promieni świetlnych, które uderzają lub są emitowane przez każdy punkt. Ta informacja pozwala systemowi ustalić, jak daleko każdy z tych punktów znajduje się od powierzchni odbijającej i od siebie nawzajem.
Pokazaliśmy, że każdą powierzchnię można przekształcić w czujnik za pomocą tej formuły, która przekształca obiekty w wirtualne piksele i wirtualne czujniki.
Kushagra Tiwary, współautor artykułu na temat badania
Oprócz zastosowania w systemach unikania kolizji w autonomicznych samochodach, technologia ta może być również wykorzystywana w dronach powietrznych. Analizując odbicia znajdujących się na ziemi przedmiotów, dron może uzyskać widok z poziomu gruntu środowiska, nad którym leci.
Więcej o innowacyjnym systemie można dowiedzieć z oficjalnej publikacji naukowej zespołu.