pożar (źródło: Ylvers, Pixabay)
Pożar (źródło: Ylvers, Pixabay)

Jak wykryć niewielkie pożary? To narzędzie AI to potrafi

Sztuczna inteligencja, drony i sieć 5G to sposób na wykrywanie pożarów na wczesnym etapie w sposób szybki, wydajny oraz skuteczny. Te zaawansowane technologie są właśnie wdrażane w ramach programu „Smart & Green Village” na Cyprze.

Technologia przeciwko żywiołowi

Pożary w gorących i suchych okresach roku dają się we znaki mieszkańcom i turystom w wielu zakątkach świata. Jednym z miejsc, które atakowane jest przez te trudne do opanowania zjawiska jest Cypr. To właśnie tam Huawei wraz ze startupem PROBOTEK wdrożyli nowoczesną technologię, opartą o sztuczną inteligencję, która skutecznie wykryje pożary lasów, aby instytucje ratownicze mogły zareagować odpowiednio szybko.

Celem opracowanego narzędzia nie jest jedynie ochrona mienia oraz szansa na zduszenie ognia w zarodku, ale również możliwość szybkiego powiadamiania społeczności, aby odpowiednio wcześnie udać się w bezpieczne miejsce i uratować życie.

Do działania systemu „Smart & Green Village” wykorzystano takie technologie, jak sztuczną inteligencję, łączność 5G, a także drony, które są w stanie szybko odnaleźć ogień w lesie, jeszcze na wczesnym etapie.

Skutki pożarów (źródło: Huawei)
Skutki żywiołu (źródło: Huawei)

W jaki sposób działa system wykrywania pożarów?

Opracowane przez Huawei drony, wykorzystują algorytmy sztucznej inteligencji, dzięki czemu mogą wykrywać dym oraz ogień. Połączenie służące informowaniu o wystąpieniu potencjalnego pożaru jest ulepszone dzięki zasięgowi sieci 5G o nazwie Cyta. Ten rodzaj łączności jest nie tylko szybki, ale również charakteryzuje się niskimi opóźnieniami, co bezpośrednio wpływa na niezawodną transmisję danych w czasie rzeczywistym oraz wydajne sterowanie dronami.

Jak zaznaczył wiceprezes Huawei w Regionie Europejskim, Radosław Kędzia, firma ma zamiar angażować się w kolejne projekty, które skupią się na całej Europie. Dotychczas system wykrywania pożarów został rozpowszechniony na terenie Grecji, co realizowane było w 2022 roku. Teraz natomiast projekt jest wdrażany na Cyprze.