Van der Waals to głośnik, który nie tylko odtwarza muzykę, ale i jest w stanie ją pokazać. Wszystko za sprawą ferrofluidu, który „wizualizuje” dźwięk.
Rynek głośników cierpi obecnie na swego rodzaju przesyt. Firmy, w walce o uwagę potencjalnego klienta, starają się wyróżnić swoje produkty na tle konkurencji – czy to poprzez postawienie na nietypowy wygląd urządzeń, choćby w kształcie małego słonia, czy za sprawą funkcjonalności, takiej jak wbudowana dioda podczerwieni (IR) w sprzęcie audio.
Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby skupić się na samym dźwięku i sposobie jego odbioru, co postara się udowodnić Sonos. Najnowszy produkt w portfolio firmy, głośnik Optimo 2, odtworzy dźwięk w niemal każdym kierunku. Jednak co, gdybym Ci powiedział, że istnieje również głośnik, który nie tylko odtworzy, ale również pokaże Ci dźwięk?
Van der Waals pokaże Ci dźwięk
Jak nietrudno się domyśleć, za tego typu projekt nie odpowiada żadna większa marka. Jest to kampania crowdfundingowa, tak samo jak łyżka, która poprawia smak potraw, czy lampa będąca kwiatem (a może kwiat będący lampą?). Ostatnia aktualizacja, dotycząca tegoż nietypowego głośnika, miała miejsce 18 października i twórcy informowali w niej, że testują szkło oraz wprowadzili pewne zmiany konstrukcyjne.
Urządzenie działa na bazie opracowanego przez NASA ferrofluidu, który to jest wykorzystywany do kontroli paliwa w warunkach zerowej grawitacji. Jednak głośnik paliwa nie ma, toteż fluid zostanie wykorzystany w inny sposób: będzie odpowiednio reagował na odtwarzany dźwięk. Prościej rzecz ujmując, dostosuje swój kształt do rytmu odtwarzanego utworu. To natomiast sprawi, że głośnik nie tylko odtworzy, ale i zwizualizuje nam nasze ulubione utwory.
Jak prezentuje się sam sprzęt? Mi osobiście bardzo się podoba, choć nie jestem pewien, czy byłbym skłonny go kupić. Zarówno przez wzgląd na gabaryty, które wydają się dość spore, niewiadomy czas dostawy, jak i cenę.
Cena i dostępność gadżetu
Na ten moment urządzenie można nabyć za pośrednictwem Indiegogo. Najtańsza opcja kosztowała 399 dolarów (1860 złotych), aczkolwiek jest już niedostępna. Obecnie za jeden głośnik przyjdzie nam zapłacić 449 dolarów (2093 złote), ale mamy również możliwość kupna zestawu, składającego się z dwóch sztuk. Ich ceny to kolejno 779 oraz 889 dolarów, czyli równowartość 3632 oraz 4098 złotych.
Kiedy jednak otrzymamy głośnik, pozostaje tajemnicą. Na stronie widnieje informacja o planowanej wysyłce w czerwcu 2022 roku, jednak sprzęt wciąż nie wyszedł z fazy testowej. Cóż, miejmy nadzieję, iż dystrybucja Van der Waals rozpocznie się przynajmniej przed czerwcem 2023…