Marka Amazon nie zwalnia. Podczas tegorocznej konferencji AWS re:Invent 2023 pokazała kolejne narzędzia oparte o sztuczną inteligencję. Wśród nowości pojawił się chatbot biznesowy Q, a także Titan Image Creator. Co potrafią nowe propozycje przedsiębiorstwa handlowego?
Chatbot Q wspomoże codzienną pracę
Sztuczna inteligencja to bardzo głośny temat tego roku. Za jego zapoczątkowanie i powszechne stosowanie można uznać ChatGPT autorstwa OpenAI. W ślad za tą firmą poszli prawdziwi giganci technologiczni, tacy jak Microsoft z Bingiem AI czy Google ze swoim Bardem. Teraz portfolio narzędzi poszerza Amazon, dorzucając do nich bota w postaci asystenta biznesowego oraz Titan Image Generator.
Przedsiębiorstwo handlowe zaprezentowało chatbota, opartego o sztuczną inteligencję, który ma ułatwiać codzienną pracę. Q, bo właśnie tak nazwano bota, otrzyma możliwość syntetyzowania treści, co bezpośrednio wpłynie na ulepszenie komunikacji czy usprawnienie zadań. Technologia jest póki co dostępna w wersji zapoznawczej.
Z opcji tej można skorzystać w ramach konsoli zarządzania AWS. Użytkownicy mogą zadawać pytania na temat działalności swojej firmy. Zadaniem nowego bota jest generowanie odpowiedzi oraz sugerowanie właściwej usługi, mogącej ulepszyć konkretny projekt. Sztuczna inteligencja bazuje przy tym na przesłanych plikach i dokumentacji.
Amazon prezentuje narzędzie do tworzenia generatorów
Poza biznesowym botem Q amerykańskie przedsiębiorstwo handlowe zaprezentowało także Titan Image Creator. Jest to narzędzie do tworzenia generatorów obrazów opartych o sztuczną inteligencję. Powstałe zdjęcia mają charakteryzować się studyjną jakością oraz realizmem. Amazon ma od razu je zabezpieczać, lokując niewidoczny znak wodny do odczytu za pomocą interfejsu API.
Titan nie jest typowym generatorem, takim jak Bing Image Creator, Adobe Firefly czy Ideogram AI i mnóstwo innych propozycji, które udało nam się już poznać. Propozycja firmy nie jest oddzielną aplikacją czy witryną. To bardziej narzędzie dedykowane dla programistów, aby mogli samodzielnie budować własne generatory.
Choć przedsiębiorstwo nie jest jednym z najczęstszych obiektów zainteresowania w perspektywie sztucznej inteligencji, bot Q czy Titan Image Creator to dopisek do długiej historii działalności Amazonu w temacie AI. Firma już od dawna prowadzi zaawansowane prace w tym zakresie, generuje tła do zdjęć produktowych i wdraża do swojego asystenta głosowego Alexa generatywną AI.