Podczas CES 2023, Intel zapowiedział współpracę z Meta, która zaowocować ma lepszą optymalizacją gier w VR. Wszystko za sprawą Intel Double Connect Technology (DCT), która znacząco zredukuje opóźnienia występujące podczas bezprzewodowego korzystania z headsetu wirtualnej rzeczywistości.
Intel ogłasza współpracę z Meta
Podczas tegorocznych targów CES 2023, które odbywały się w Las Vegas, mieliśmy okazję poznać wiele ciekawych produktów. Od wzbudzającego ogromne zainteresowanie samochodu przyszłości, po prototypy ultralekkich gogli VR autorstwa Sharpa. Na tych samych targach doszło także do ogłoszenia współpracy marki Intel oraz Meta, która miałaby na celu zoptymalizowanie headsetów VR.
Ma ona na celu widoczne zmniejszenie opóźnień podczas grania w wirtualnej rzeczywistości przy wykorzystaniu połączenia bezprzewodowego. Do tej pory stabilną liczbę klatek oraz brak różnego rodzaju artefaktów gwarantowało jedynie podłączenie headsetu do komputera lub laptopa za pomocą kabla. To jednak zmieniło się w przypadku użytkowników, których sprzęt wyposażony jest w najnowszą kartę sieciową Intela.
Co zmieni DCT?
Double Connect Technology Intela zmieniło (jest już bowiem dostępne) zasady gry w VR. Posiadacze sprzętu, wyposażonego w najnowsze karty sieciowe Intel Killer Wi-Fi 6E AX1690, mogą cieszyć się bardzo niskimi opóźnieniami, które przyjmują wartości poniżej 5 ms. Technologia ta utrzymuje jednocześnie dwa połączenia z siecią – na poziomie 2,4 GHz oraz 5/6 GHz.
Jednak dla nas istotne jest to, że pozwala headsetom VR na połączenie bezpośrednio z naszym PC. Od teraz Meta Questy nie wymagają pośrednika, jakim był router, co zaowocowało znacznie niższymi opóźnieniami oraz zwiększonym komfortem rozgrywki. Dzięki tej technologii przygotowane przez D-Link akcesorium do Meta Quest 2 wydaje się zupełnie pozbawione sensu…
Ile to kosztuje?
Osoby, posiadające kartę sieciową Intel Killer Wi-Fi 6E AX1690, nie muszą płacić nic – technologia dostępna jest w ramach funkcjonowania karty. Jednak osoby, które dopiero zechcą złożyć swój gamingowy PC (albo mają w planach wymienić kartę sieciową w już zbudowanej maszynie), w teorii będą musiały wyłożyć niecałe 100 złotych. Sugerowana cena to od 17,12 do 18,19 dolara amerykańskiego – zależnie od wersji karty.
W praktyce kwota ta może być zdecydowanie wyższa – ostatecznie karta Intel Killer Wi-Fi 6E AX1690 (na ten moment) nie jest dostępna w Polsce. Przynajmniej oficjalnymi kanałami sprzedaży…