Lichtenstein w 3000 roku (źródło: AI Imaginary World/YouTube)
Lichtenstein w 3000 roku (źródło: AI Imaginary World/YouTube)

Sztuczna inteligencja pokazuje, jak będzie wyglądała przyszłość Polski za 25 lat, a nawet w 3000 roku

Sztuczna inteligencja (AI) ma ogromną moc! Generatorów obrazów, do których mamy dostęp, jest już mnóstwo. Wiele osób z nich korzysta, jednak ten kanał na YouTube naprawdę wyróżnia się kreatywnością. Jak będą wyglądały poszczególne kraje z całego świata, w tym Polska, za kilkadziesiąt, a nawet kilkaset lat?

Różnorodność generatorów AI, które pobudzają naszą wyobraźnię

Modele AI potrafią już generować prawdziwe cuda. Ich poziom zaawansowania nieustannie rośnie, a tworzone obrazy, zdjęcia, teksty czy filmy niejednokrotnie mogą zaskoczyć. Mamy już dostęp do licznych narzędzi, które pozwalają uwolnić nasze bogate pokłady kreatywności.

Jednym z nich jest Midjourney, który został udostępniony w zeszłym roku, a od maja wystęuje w nowej wersji. Ostatnia aktualizacja znacząco go usprawniła, a do tego jest przystępniejszy dla użytkownika. Jakość grafik wzrosła na tyle, że można naprawdę się zachwycić. Od czerwca można też poszerzać wygenerowane przez AI obrazy.

W marcu natomiast zostało zaprezentowane narzędzie Firefly. Adobe, jako jeden z niewielu twórców narzędzi, już na wstępie zaznaczył, że obrazy przesłane do szkolenia tego modelu pochodziły z biblioteki Adobe Stock oraz domeny publicznej z wygaszonymi prawami autorskimi. Inny generator możemy spotkać także w narzędziach technologicznego giganta Microsoft, który w kwietniu zdołał wdrożyć swój Image Creator na stałe do Binga. Choć nie jest doskonały, można z niego naprawdę szybko i intuicyjnie skorzystać.

Sztuczna inteligencja i jej wizja przyszłości

Powszechna dostępność generatywnych narzędzi AI spowodowała, że sporo osób zaangażowało się w twórczość. Użytkownicy różnorodnych narzędzi tworzą liczne posty czy tweety na portalach społecznościowych, udostępniając efekty swojej współpracy ze sztuczną inteligencją. Choć AI ma ogromny potencjał i jej możliwości już teraz są bardzo szerokie (a z pewnością jeszcze znacząco wzrosną), zdarza się, że wykorzystywane są w nieodpowiednich celach.

Generatory w ostatnim czasie stawały się narzędziami do tworzenia deep fake’ów, wprowadzania publiczności w błąd, a czasem i ośmieszania innych. Mimo to, na świecie jest też całkiem sporo twórców, którzy chcą wykorzystać potencjał sztucznej inteligencji do prezentacji pięknych i ciekawych obrazów. Jednym z nich jest kanał AI Imaginary World, dostępny na portalu YouTube, który zaprezentował różne kraje świata, również Polskę, w przyszłości, ale też w przeszłości.