Czyściciel Winyli VC-E2 (Źródło:project-audio)
Czyściciel Winyli VC-E2 (Źródło:project-audio)

Te maszynki do czyszczenia płyt zadbają o twoje winyle

Firma Pro-Ject wypuściła na rynek urządzenia do czyszczenia winyli. Maszynki wyposażone są w ramię odkurzające, a firma dodatkowo dokłada do zestawu specjalny fluid do czyszczenia krążków.

Piękne meble, piękne urządzenia, piękne domy

W wystroju wnętrz bardzo popularnym trendem jest dziś minimalizm, estetyka i wieloraka funkcjonalność wyposażenia. Nowoczesne telewizory pełnią funkcję multimedialnych obrazów, inteligentne biurka to prawdziwe centra dowodzenia, w inteligentnych lampach znajdziemy wbudowane głośniki, a nasze stoliczki kawowe oczyszczą nam powietrze. Do pięknie wyeksponowanej kolekcji winyli w takim otoczeniu przydałoby się jakieś równie eleganckie i funkcjonalne urządzenie, i dokładnie taki produkt wprowadza do swojej oferty austriacki producent systemów audio Pro-Ject.

Nowe maszyny do czyszczenia winyli, VC-E2 i VC-S3, to minimalistyczne systemy z wbudowanymi silniczkami i ramieniem ssącym. Model VC-E2 jest wyposażony w 0,5-litrowy zbiornik na płyn czyszczący, ma wymiary 310 x 266 x 210 mm i waży 6,5 kg, podczas gdy model VC-S3 ma 2-litrowy zbiornik i wymiary 415 x 325 x 272 mm oraz waży 8 kg.

Czyściciel Winyli VC-E2 (Źródło:project-audio)
Czyściciel Winyli VC-E2 (Źródło:project-audio)

Specjalny fluid wyczyści winyle od stóp do głów

Każda z maszynek korzysta z zacisku magnetycznego, który chroni płytę podczas cyklu czyszczenia, eliminując konieczność przykręcania zacisku. Po włożeniu płyty winylowej do gramofonu maszyny, użytkownik nakłada cienką warstwę nowo ulepszonego roztworu czyszczącego producenta Wash It 2, sprzedawanego w zestawie z maszynką, na górną powierzchnię za pomocą dołączonej szczotki. Następnie przesuwa ramię ssące na miejsce i włącza silnik i odkurzacz.

Talerz może obracać się zgodnie z ruchem wskazówek zegara lub przeciwnie z prędkością 30 obr./min, a system zasysa płyn i brud z powierzchni podczas dwóch obrotów, nie pozostawiając żadnych pozostałości. Firma twierdzi, że zbiornik na odpady w obu modelach może nigdy nie wymagać opróżnienia, ponieważ dostarczony ekologiczny, bezalkoholowy roztwór czyszczący wyparuje z pojemnika bardzo szybko. Model VC-E2 został wyposażony w ulepszony wylot odkurzacza, podczas gdy model VC-S3 zyskał nowy silnik zapewniający większą moc ssania.

Czyściciel Winyli VC-S3 (Źródło:project-audio)
Czyściciel Winyli VC-S3 (Źródło:project-audio)

Nowe maszyny do czyszczenia płyt są już w drodze do sklepów, przy czym VC-E2 kosztuje 450 euro (około 480 dolarów), a VC-S3 699 euro (745 dolarów).