Haptyczne gogle (Źródło:figlab)
Haptyczne gogle (Źródło:figlab)

Pocałunek w Metaverse poczujesz na własnych wargach

Naukowcy z Uniwersytetu Carnegie Mellon w Pittsburghu stworzyli haptyczne gogle. Prototyp pozwala użytkownikowi poczuć na wargach wirtualny pocałunek, wywołać wrażenie picia z kubka czy palenia papierosa. Sam zestaw sprzężony jest z Oculusem i nie wymaga dodatkowego oprzyrządowania do działania.

Haptyczne gogle – krok w stronę wirtualnego życia

Wirtualna rzeczywistość to bardzo popularna i szybko rozwijająca się gałąź technologii. Nie tylko Meta inwestuje w rozwoju swojego uniwersum, tworząc nowe atrakcje zarówno w cyfrowej przestrzeni, jak i rzeczywistości oraz cały czas rozwijając istniejące technologie. Inne firmy i koncerny również mają ciekawe pomysły na wykorzystanie VR-u w swoich produktach i usługach. A za tym wszystkim kroczy haptyczna rewolucja.

Technologia haptyczna umożliwia zaangażowanie zmysłu dotyku w doświadczanie wirtualnej rzeczywistości. Opracowywane haptyczne rękawice (niektóre modele będą już niedługo dostępne na rynku) pozwalają poczuć ciężar wirtualnego przedmiotu, szorstkość zwierzęcej sierści w grze komputerowej czy chropowatość ścian w sklepie online. Haptyczne gogle naukowców z Pensylwanii pozwalają jednak przenieść te wrażenia na nowy poziom.

Prototypowy zestaw to cudo stworzone przez Future Interfaces Group z Uniwersytetu Carnegie Mellon. Naukowcy przebudowali Oculus Quest 2 na dużo bardziej zaawansowane haptyczne gogle, w swojej konstrukcji wykorzystujące zestaw przetworników zintegrowanych w dolnej części gogli. Cała ta elektronika służy generowaniu ultradźwięków stymulujących wargi, jamę ustną oraz ich okolice.

Haptyczne gogle w akcji

Na randkę w Metawersum albo na spotkanie z potworem

Haptyczne gogle udało się zintegrować z działającym Oculusem, co pozwala na doznanie nowych wrażeń bez konieczności dodatkowego zewnętrznego osprzętu. Taka technologia otwiera ogromne pole nowych możliwości w rozwoju VR – gry będą mogły symulować dotyk pajęczyny, padających kropli czy wiatru na ludzkiej skórze. Gogle pozwolą też wzbogacić randkowe doświadczenia w wirtualnej przestrzeni – spotykające się pary poczują otrzymywane pocałunki.

Dla zainteresowanych szczegółami budowy oraz zastosowań gogli zespół opublikował artykuł wyjaśniający te kwestie. Haptyczne gogle czeka jeszcze długa droga do rąk potencjalnych użytkowników, ale dotychczasowe rezultaty są bardzo obiecujące.