Koreański Instytut Zaawansowanej Nauki i Technologii pochwalił się swoją najnowszą konstrukcją. Robot w kształcie psa jest szybki, zwinny i doskonale radzi sobie nawet w bardzo trudnym terenie.
Roboty… najlepszym przyjacielem człowieka
Roboty opanowały wszystkie przestrzenie – lada moment spotkamy je w powietrzu, pod wodą, na ziemi, w kosmosie, domu, szafie, boisku, sypialni… Myślicie, że w razie buntu przed mechanicznymi psami uciekniecie w teren? Koreańscy naukowcy postarali się, by i to nie było możliwe – oto mechaniczny czworonóg, stworzony do przemierzania trudnego terenu!
RaiBo to dzieło Wydziału Inżynierii Mechanicznej Koreańskiego Instytutu Zaawansowanej Nauki i Technologii w Daejeon, który może poruszać się sprawnie i zwinnie nawet w trudnym terenie, takim jak piaszczysta plaża. W tym celu konieczne było stworzenie sztucznej struktury neuronowej, która jest odpowiednia do podejmowania w czasie rzeczywistym decyzji, potrzebnych do przystosowania się do różnych rodzajów podłoża bez uprzedniej informacji. Przeszkolony kontroler sieci neuronowej ma rozszerzyć zakres zastosowań czworonożnych maszyn, udowadniając ich skuteczność w zmieniającym się terenie.
Ten pies szybko uczy się nowych sztuczek
Droga do stworzenia zwinnego pieska była długa i zawiła. Robot uczył się zarówno przy pomocy symulacji, jak i w realnych warunkach, w celu wypracowania skutecznego sterowania ruchem w różnych terenach. Zespół badawczy zbudował model kontaktu, który przewidywał siłę generowaną podczas kontaktu z dynamiki ruchu chodzącego ciała w oparciu o model siły reakcji podłoża, uwzględniający dodatkowy efekt masowy ośrodków ziarnistych.
Wykazano, że zapewnienie kontrolerowi opartemu na maszynowym uczeniu się doświadczenia bliskiego kontaktu z rzeczywistym odkształcającym się gruntem jest niezbędne do zastosowania w zróżnicowanym terenie. Wyuczony kontroler może być używany bez uprzedniej informacji o terenie, dzięki czemu można go zastosować do różnych badań chodu robotów.
Suyoung Choi, członek zespołu RaiBo
Robot i jego zasada działania zostały szerzej opisane w opublikowanej pracy badawczej dla magazynu Science.