Dział Meta, odpowiedzialny za rozwój technologii AR oraz VR, zaliczy w tym roku kolejne straty operacyjne. Jest to kolejny rok, w którym Meta nie ma co liczyć na „wyjście na zero”, natomiast o ewentualnych zyskach nie może nawet pomarzyć. Ile miliardów dolarów dokładnie straciła Meta na AR/VR w 2022 roku?
Dominacja Meta na rynku VR
Nie ma co ukrywać, że firma Marka Zuckerberga, po przejęciu Oculusa i zaadoptowaniu zestawu VR Quest 2, stała się jedną z kluczowych pozycji na rynku sprzętu VR. Jeśli nie najbardziej kluczową – według portalu Merto UK, firmie udało się zgarnąć aż 85% światowego rynku rzeczywistości wirtualnej! Cóż, nie powiem, żeby mnie to dziwiło. Meta Quest 2 to naprawdę świetny zestaw VR, który nie wymaga podłączania do zewnętrznego urządzenia, jakim jest PC z wydajnymi podzespołami lub mocny laptop.
Nie oznacza to jednak, że Meta jest bezkonkurencyjna! Ostatecznie wartość rynku AR/VR nie jest mała, a analitycy przewidują, że w 2023 roku przekroczy 31 miliardów dolarów i będzie rosła w kolejnych latach. Na tle takich przewidywań trudno się dziwić niedawno zapowiedzianej współpracy firm Samsung, Qualcomm oraz Google, której owocem ma być nowy headset VR. Zresztą, nie tylko oni są chętni na wykrojenie sobie kawałka z tego powiększającego się coraz bardziej tortu!
Firma HTC zaprezentowała nowe Vive XR Elite podczas CES 2023, na tej samej imprezie Sharp pochwaliło się prototypem ultralekkiego zestawu VR, natomiast o goglach VR autorstwa Lenovo słyszy się już od jakiegoś czasu. Nie zapominajmy o rychłej premierze PlayStation VR2, która zaplanowana jest na 22 lutego 2023 roku i zaoferuje między innymi haptyczne wibracje. Inna sprawa, że jest to sprzęt jedynie dla posiadaczy PlayStation 5…
Problem giganta
Jak donosi portal MetroUK, dział rozwoju technologii AR i VR firmy Meta zakończy rok fiskalny ze stratami operacyjnymi, sięgającymi niemal 14 miliardów dolarów (dokładniej 13,7 mld). Ile to w złotych polskich? Przy aktualnym kursie, mowa o kwocie 59862725400 złotych. Za duża cyfra do przeczytania? To podam słownie: dział AR i VR firmy Zuckerberga zaliczył straty w wysokości pięćdziesięciu dziewięciu miliardów ośmiuset sześćdziesięciu dwóch milionów siedmiuset dwudziestu pięciu tysięcy czterystu złotych.
Jest to kolejny rok, w którym oddział AR/VR Mety zalicza straty operacyjne, jednak firma zdaje się uznawać to za przejściowe problemy. Ostatecznie wciąż inwestuje w rozwój tych technologii, aktywnie promuje wizję Metaverse oraz pracuje nad nowymi zestawami do rzeczywistości wirtualnej. Mało tego, opracowuje także swoje pierwsze okulary AR, w których Zuckerberg pokłada wielkie nadzieje.
Cóż, może w przyszłym roku wyjdą na zero? Albo, chociaż ich straty będą o kilka miliardów mniejsze…